Dijital PazarlamaSosyal Medya

Etkili Bir Sosyal Medya Reklamı İncelikleri

Sosyal medyada için hazırlayıp paylaştığınız gönderiler reklamı nasıl etkiler?

Reklama çıkacağınız sosyal medya görsellerinde nelere dikkat etmelisiniz?

Bu yazımda reklama çıktığınız gönderiler için dikkat etmeniz gerek bazı tavsiyeleri derlemek istiyorum.

“Harika bir reklam oluşturmaya ilişkin belirli bir tarif yoktur ancak unutulmaması gereken en önemli şeylerden biri insanların reklamınızı büyük olasılıkla telefonlarında görecek olmasıdır. Bu nedenle, tasarımlarınızı mobilde mutlaka görerek test edin.”

Aşağıda belirteceğim tavsiyeleri uyguladıktan sonra reklamlarınızdan en verimli performansı alacaksınız.

Font kullanımı için iyi bir araştırma yapın

Aslında font (yazı karekteri) bir tasarımda bana kalırsa %70’lik bir rol oynar. İyi seçilmiş bir font ile hiçbir tasarımsal faaliyet göstermeden harika bir iş ortaya çıkarabilirsiniz. Bu yüzden font seçimlerinize çok dikkat etmelisiniz.

Font Seçimi Önemli

İyi bir renk seçimi görselin dikkat çekmesini sağlar

Renklerin dili var derler ya işte tam da öyle. Siz hiç taziye ilanlarını pembe renkte gördünüz mü? Göremezsiniz, çünkü renklerin gerçekten de bir dili, bir mesajı ve bir misyonu var. Tasarımlarınızda abartılı renkler kullanmaktan kaçının. Renklerin birbirine uyumuna dikkat edin. Aşağıdaki renk kullanımlarını inceleyerek kararı siz verin

Doğru Renk Kullanımı

Her bir reklam alanı için sosyal mecranın tavsiye edilen en boy oranını kullanın.

Normal post paylaşımlar yani dönen reklamlar için her zaman 1:1 (kare) minimum 1080x1080px boyutlarında görseller ve videolar kullanın.

Hikaye paylaşımlarınız için 16:9 (dikey) 1080x1920px boyutlarında  görseller ve videolar kullanın.

Akış paylaşımını ayrı, Hikaye paylaşımını ayrı reklama çıkın.

Kaliteli çekilmiş ve çözünürlüğü yüksek görseller kullanın

Kaliteli görseller dikkat çeker ve tıklanma oranınızı yükseltir. İlgi çekici görseller ile hedef kitlenizi cezbedin. Eğer kullanılacak görselleri kendiniz çekiyorsanız mutlaka photoshop gibi uygulama araçlarını kullanarak görselinizin renk ve ışık ayarlarını düzenleyin. İnternetten arama yaparak kaliteli bir görsel elde etmek istiyorsanız, Google aramasını yaparken Görseller > Araçlar > Boyut > Büyük seçeneğini kullanın.

Tasarımlarınızda ürün veya markanızı belirgin bir şekilde gösterin.

İnsanlar çok fazla sosyal medyada vakit geçirmekte ve birçok kişiyi, firmayı takip ettiği için akışları hızlıca kaydırarak geçermektedir. Vermek istediğiniz mesajınızı etkili ve estetik bir şekilde iletmek için sattığınız şeyi, markanızı veya logonuzu tasarımınızda mutlaka belirgin bir şekilde gösterin.

Çok fazla görsel metni kullanmaktan kaçının

En doğru reklam gönderisini yakalamanın birinci kuralı gönderiyi test etmektir. Facebook aslında tamamen bizim faydamıza olan kurallar koymayı hedefler. Eğer bir gönderimiz onaylanmıyorsa bilmeliyiz ki bu tamamen bizim faydamıza ve bütçemizin doğru kullanılmasına yönelik bir uygulamadır.

Üzerinde %20’den az yazı bulunan görsellerin daha yüksek performans gösterdiğini Facebook bize bildiriyor. Bu yüzden, yüksek oranda yazı içeren görseller kullanmaktan kaçının. Reklamınız gösterilse bile birim başına maliyetiniz çok yükselir ve daha düşük erişim elde edersiniz. Bu da bütçenizi gereksiz yere tüketmenize neden olur.

Hazırlamış olduğunuz tasarımı reklama çıkmadan önce mutlaka Facebook’un bize sunduğu  “Görselde Yazı İçeriği Kontrolü” aracını kullanarak test etmelisiniz

Testi “İyi” puanlamasını alıncaya kadar revize edebilirsiniz.

Puanlama şu şekilde uygulanmaktadır;

Görseldeki Yazı Puanlamaları
Görseldeki Yazı: İyi
Reklamınız normal şekilde yayınlanacak.
Görseldeki Yazı: Düşük
Reklamınızın erişimi biraz daha düşük olabilir.
Görseldeki Yazı: Orta
Reklamınızın erişimi çok daha düşük olabilir.
Görseldeki Yazı: Yüksek
Reklamınız yayınlanmayabilir.

Bunları uyguladıktan sonra göreceksiniz daha önceden reklama çıkmış olduğunuz gönderilerinize kıyasla şimdiki reklamınızın performansı çok daha iyi olacaktır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu